سفارش تلفنی
09393710094

همه چیز درباره رژیم غذایی قلیایی

9/شهریور/1398 مقالات بدون دیدگاه

همه چیز درباره رژیم غذایی قلیایی  : رژیم قلیایی مبتنی بر این ایده است که جایگزینی غذاهای تشکیل دهنده اسید که می تواند سلامتی را بهبود بخشد. طرفداران این رژیم حتی ادعا می کنند که می تواند به مبارزه با بیماری های جدی مانند سرطان کمک کند. در این مقاله به بررسی موارد مربوط به رژیم غذایی قلیایی می پردازیم.

رژیم قلیایی چیست؟

رژیم قلیایی همچنین به عنوان رژیم غذایی اسید قلیایی یا رژیم خاکستر قلیایی شناخته می شود.فرض آن این است که رژیم غذایی شما می تواند مقدار pH - یا اندازه گیری میزان اسیدیته یا قلیایی - بدن شما را تغییر دهد.

همه چیز درباره رژیم غذایی قلیایی . خرید آب قلیایی لوکساب

متابولیسم شما - تبدیل غذا به انرژی - بعضی اوقات با آتش مقایسه می شود. هر یک شامل یک واکنش شیمیایی است که یک توده جامد را تجزیه می کند.

با این حال ، واکنش های شیمیایی در بدن شما به صورت کند و کنترل شده انجام می شود.

هنگامی که همه چیز می سوزد ، یک خاکستر باقی مانده باقی می ماند. به همین ترتیب ، غذاهایی که می خورید ، باقیمانده "خاکستر" را نیز می نامند که به عنوان زباله های متابولیک شناخته می شود.

همانطور که معلوم است ، این ضایعات متابولیکی می تواند قلیایی - که به آن خنثی نیز گفته می شود - یا اسیدی باشد. طرفداران این رژیم ادعا می کنند که زباله های متابولیک می توانند بر اسیدیته بدن شما تأثیر بگذارد.

به عبارت دیگر ، اگر غذاهایی بخورید که خاکستر اسیدی را ترک کنند ، خون شما را اسیدی تر می کند. اگر غذاهایی بخورید که خاکستر قلیایی را نابود کنند ، خون شما قلیایی تر می شود.

طبق فرضیه اسید خاکستر ، خاکستر اسیدی شما را در معرض بیماری قرار می دهد ، در حالی که خاکستر قلیایی محافظ محسوب می شود.

با انتخاب غذاهای قلیایی بیشتر ، باید بتوانید بدن خود را "قلیایی" کرده و سلامتی را بهبود بخشید.

اجزای غذایی که یک خاکستر اسیدی را از بین می برند شامل پروتئین ، فسفات و گوگرد است ، در حالی که اجزای قلیایی شامل کلسیم ، منیزیم و پتاسیم هستند .

برخی از گروه های غذایی، اسیدی ، قلیایی یا خنثی به حساب می آیند:

خواکی های اسیدی: گوشت ، مرغ ، ماهی ، لبنیات ، تخم مرغ ، غلات و الکل.

►خنثی: چربی های طبیعی ، نشاسته ها و قندها.

►قلیایی: میوه ها ، آجیل ها ، حبوبات و سبزیجات.

نظر طرفداران رژیم غذایی قلیایی

به گفته طرفداران رژیم غذایی قلیایی ، زباله های متابولیک - یا خاکستر - که از سوزاندن مواد غذایی باقی مانده است می توانند به طور مستقیم بر اسیدیته یا قلیایی بدن شما تأثیر بگذارند.

همه چیز درباره رژیم غذایی قلیایی . خرید آب قلیایی

مقدار pH های منظم در بدن شما

هنگام بحث در مورد رژیم غذایی قلیایی ، درک pH اهمیت دارد. به عبارت ساده ، pH اندازه گیری چربی اسیدی یا قلیایی است.

مقدار pH از 0 تا 14 متغیر است:

♦اسیدی: 0.0-6.9

♦خنثی: 7.0

♦قلیایی: 7.1-14.0

بسیاری از طرفداران این رژیم پیشنهاد می کنند که افراد بر pH ادرار خود نظارت داشته باشند تا از قلیایی بودن آن (بیش از 7) و اسیدی بودن آن (زیر 7) اطمینان حاصل شود.

با این وجود ، توجه داشته باشید که pH در بدن شما بسیار متفاوت است. در حالی که بعضی از قسمت ها اسیدی هستند ، برخی دیگر قلیایی هستند - سطح مشخصی وجود ندارد.

معده شما با اسید هیدروکلریک پر شده است و به آن pH 2-3-3 می دهد - این بسیار اسیدی است. این اسیدیته برای تجزیه مواد غذایی ضروری است.

از طرف دیگر ، خون انسان همیشه کمی قلیایی است و pH آن برابر با 7.36-44.44 است

هنگامی که pH خون شما از حد طبیعی خارج شود ، در صورت عدم درمان ممکن است کشنده باشد

با این حال ، این تنها در موارد بیماری خاص - مانند كتوواكیدوز ناشی از دیابت ، گرسنگی یا مصرف الكل - اتفاق می افتد و ارتباط چندانی با رژیم شما ندارد .

مقدار pH میزان اسیدیته یا قلیائیت یک ماده را اندازه گیری می کند. به عنوان مثال ، اسید معده بسیار اسیدی است ، در حالی که خون کمی قلیایی است.

غذا بر pH ادرار شما تأثیر می گذارد ، اما نه بر خون شما

برای سلامتی شما بسیار مهم است که pH خون شما ثابت بماند.

اگر قرار باشد خارج از محدوده طبیعی قرار بگیرد ، سلولهای شما متوقف می شوند و در صورت عدم درمان بسیار سریع می میرید.

به همین دلیل بدن شما برای تنظیم دقیق تراز pH خود روشهای مؤثر بسیاری دارد. این به عنوان هموستاز اسید پایه شناخته شده است.

در واقع ، تغییر مقدار pH خون در افراد سالم تقریباً غیرممکن است ، اگرچه نوسانات ناچیز در محدوده طبیعی ممکن است رخ دهد.

با این حال ، غذا می تواند به طور قطع مقدار pH ادرار شما را تغییر دهد - اگرچه تأثیر آن تا حدودی متغیر است

دفع اسیدها در ادرار شما یکی از اصلی ترین راه هایی است که بدن شما تنظیم pH خون را انجام می دهد.

اگر یک استیک بزرگ بخورید ، چندین ساعت بعد از آنکه بدن شما زباله های متابولیکی را از سیستم شما خارج می کند ، ادرار شما اسیدی تر می شود.

بنابراین ، pH ادرار شاخص ضعیفی از pH کلی بدن و سلامت عمومی است. همچنین می تواند تحت تأثیر عوامل دیگری غیر از رژیم غذایی باشد.

نتیجه گیری مبحث ph

بدن شما سطح pH خون را تنظیم می کند. در افراد سالم ، رژیم غذایی به میزان قابل توجهی بر pH خون تأثیر نمی گذارد - اما می تواند pH ادرار را تغییر دهد.

همه چیز درباره رژیم غذایی قلیایی . مزایای آب قلیایی

غذاهای تشکیل دهنده اسید و پوکی استخوان

پوکی استخوان یک بیماری پیشرونده استخوانی است که با کاهش محتوای مواد معدنی استخوان مشخص می شود.این بیماری بخصوص در بین زنان یائسه بسیار شایع است و می تواند خطر شکستگی را به شدت افزایش دهد.

بسیاری از طرفداران رژیم های قلیایی بر این باورند که ، برای حفظ pH خون ثابت ، بدن شما مواد معدنی قلیایی مانند کلسیم را از استخوان های شما می گیرد تا اسیدهای موجود در غذاهای تشکیل دهنده اسید را بافر کند.

طبق این تئوری ، رژیم های تشکیل دهنده اسید ، مانند رژیم غذایی استاندارد غربی ، باعث از بین رفتن تراکم مواد معدنی استخوان خواهد شد. این نظریه به عنوان "فرضیه اسید خاکستر پوکی استخوان" شناخته شده است.

با این حال ، این نظریه عملکرد کلیه های شما را که برای از بین بردن اسیدها و تنظیم pH بدن ضروری است ، نادیده می گیرد.

کلیه یونهای بی کربنات تولید می کند که اسیدها را در خون شما خنثی می کند و بدن شما را قادر می سازد تا از نزدیک pH خون را کنترل کند

دستگاه تنفسی شما در کنترل pH خون نیز نقش دارد. هنگامی که یونهای بی کربنات از کلیه های شما به اسیدهای موجود در خون شما متصل می شوند ، آنها دی اکسید کربن را که شما تنفس می کنید ، تشکیل می دهند و آب را بیرون می آورید.

فرضیه اسید خاکستر همچنین یکی از محرکهای اصلی پوکی استخوان را از بین می برد - از بین رفتن کلاژن پروتئین از استخوان .

از قضا ، این از بین رفتن کلاژن به شدت با سطح پایین دو اسید - orthosilicic و اسید اسکوربیک یا ویتامین C - در رژیم شما مرتبط است .

به خاطر داشته باشید که شواهد علمی که اسید رژیم غذایی را با تراکم استخوان یا خطر شکستگی مرتبط می کند ، مخلوط شده است. در حالی که بسیاری از مطالعات مشاهده هیچ ارتباطی پیدا نکرده اند ، برخی دیگر پیوند قابل توجهی را پیدا کرده اند (منبع 13Trusted ، 14Trusted Source ، منبع 15Trusted ، منبع 16Trusted ، 17Trusted Source).

آزمایشات بالینی - که دقیق تر به نظر می رسند - نتیجه گرفته اند که رژیم های غذایی اسیدی هیچ تاثیری بر میزان کلسیم بدن ندارند (9Trusted Source، 18، 19Trusted Source).

در هر صورت ، این رژیم ها با افزایش احتباس کلسیم و فعال کردن هورمون IGF-1 ، که باعث ترمیم عضلات و استخوان ها می شود ، سلامت استخوان ها را بهبود می بخشد (20Trusted Source، 21Trusted Source)

به همین ترتیب ، یک رژیم با پروتئین بالا و تشکیل اسید احتمالاً با سلامت بهتر استخوان ها مرتبط است

همه چیز درباره رژیم غذایی قلیایی . آب قلیایی لوکساب

نتیجه گیری تاثیر رژیم قلیایی بر سلامت استخوان ها

اگرچه شواهد متفاوت هستند ، اما اکثر تحقیقات از این تئوری پشتیبانی نمی کنند که رژیم های غذایی اسیدی به استخوان های شما آسیب می رسانند. پروتئین ، ماده مغذی اسیدی ، حتی به نظر می رسد مفید باشد.اما قطعا رژیم قلیایی و نوشیدن آب قلیایی در پیشگیری از پوکی استخوان موثر هستند.

اسیدیته و سرطان

بسیاری از افراد معتقدند كه سرطان فقط در محیط اسیدی رشد می كند و با رژیم غذایی قلیایی قابل درمان با سنگ معدنی است.

با این حال ، بررسی های جامع در مورد رابطه بین اسیدوز ناشی از رژیم غذایی - یا افزایش اسیدیته خون ناشی از رژیم - و سرطان نتیجه می گیرند که هیچ ارتباط مستقیمی وجود ندارد (22Trusted Source، 23Trusted Source).

در مرحله اول ، مواد غذایی به طور قابل توجهی بر pH خون تأثیر نمی گذارند (8 منبع معتبر ، منبع 24Trusted).

دوم ، حتی اگر فرض کنید غذا می تواند مقدار pH خون یا بافتهای دیگر را تغییر دهد ، سلولهای سرطانی محدود به محیطهای اسیدی نمی شوند.

در حقیقت ، سرطان در بافت طبیعی بدن رشد می کند ، که pH آن کمی قلیایی 7.4 است. بسیاری از آزمایش ها با موفقیت سلول های سرطانی را در یک محیط قلیایی رشد داده اند (25 منبع معتبر).

و در حالی که تومورها در محیطهای اسیدی سریعتر رشد می کنند ، تومورها خود این اسیدیته را ایجاد می کنند. این محیط اسیدی نیست که سرطان را ایجاد می کند ، بلکه سرطانی است که محیط اسیدی را ایجاد می کند (26 منبع معتبر). بنابراین باید در رژیم افراد دارای سرطان مواد غذایی قلیایی و نوشیدنی هایی قلیایی قرار داد.

خلاصه

هیچ ارتباطی بین رژیم غذایی تشکیل اسید و سرطان وجود ندارد. سلول های سرطانی همچنین در محیط های قلیایی رشد می کنند.اما باید در هنگام بروز سرطان محیط بدن را قلیایی کرد تا از پیشرفت سرطان جلوگیری نمود.

رژیم های انسان های پیشین

بررسی تئوری اسید قلیایی از دیدگاه تکاملی و علمی اختلافات را نشان می دهد.

یک مطالعه که تخمین می زند 87٪ از انسانهای پیش از كشاورزی رژیمهای غذایی قلیایی مصرف می كنند ، بحث اصلی درمورد رژیم غذایی قلیایی مدرن را تشکیل می دهند (27 منبع معتبر).

تحقيقات اخير تقريبا نشان مي دهد كه نيمي از انسان هاي قبل از كشاورزي رژيم هاي غذايي قليايي خالص خورده اند ، در حالي كه نيمي ديگر رژيم هاي تشكيل دهنده اسيد خالص خورده اند (28Tusted Source).

به خاطر داشته باشید که اجداد دورافتاده ما با دسترسی به غذاهای متنوع ، در اقلیم های بسیار متفاوت زندگی می کردند. در حقیقت ، افراد بیشتر به سمت استوا ، به دور از مناطق گرمسیری حرکت می کنند (29 منبع معتبر) رژیم های اسیدی رایج بودند.

علیرغم این واقعیت که تقریبا نیمی از شکارچیان مشغول خوردن رژیم غذایی اسیدپاشی خالص بودند ، اعتقاد بر این است که بیماریهای مدرن بسیار کمتر متداول بوده اند (30).

خلاصه

مطالعات فعلی حاکی از آن است که نیمی از رژیمهای غذایی اجدادی به ویژه در بین افرادی که به دور از خط استوا زندگی می کردند اسید ساز بودند.

رژیم قلیایی کاملاً سالم است ، ضمن اینکه غذاهای فرآوری شده را محدود می کند ، مصرف زیاد میوه ، سبزیجات و غذاهای گیاهی سالم را ترغیب می کند.

برخی مطالعات نشان می دهد که اثرات مثبتی در زیرمجموعه های بسیار کمی از جمعیت وجود دارد - رژیم غذایی قلیایی ، پروتئین کم ، ممکن است به نفع مبتلایان به بیماری مزمن کلیه باشد (31 منبع معتبر).

به طور کلی رژیم قلیایی سالم است زیرا بر اساس غذاهای کامل و غیر فرآوری شده است. هیچ مدرک معتبری نشان نمی دهد که این ارتباط با سطح pH دارد.

از کجا مواد غذایی قلیایی تهیه کنیم؟

مواد غذایی که در مطلب بالا ذکر شد را می توانید از هر فروشگاهی تهیه نمایید اما آسانترین راه برای قلیایی کردن بدن ، نوشیدن آب قلیایی است . شما می توانید آب قلیایی لوکساب را از نزدیکترین سوپر مارکت و فروشگاه های زنجیره ای تهیه نمایید.

برچسب ها: رژیم آلکالین لاغری با رژیم قلیایی رژیم خاکستر قلیایی رژیم قلیایی چیست؟ تاثیر رژیم قلیایی بر سلامت استخوان ها مزایای آب قلیایی خواص آب قلیایی خرید آب قلیایی آب قلیایی لوکساب نوشیدن آب قلیایی از کجا مواد غذایی قلیایی تهیه کنیم؟ همه چیز درباره رژیم غذایی قلیاییدیدگاه
دیدگاه شما :