سفارش تلفنی
09393710094

آب معدنی


آب معدنی چیست؟ آب معدنی و آب غیر معدنی همواره به عنوان عنصر حیاتی در زندگی مهم بوده است ولی لازم است نکاتی در رابطه با آبهای آشامیدنی و معدنی سالم و مجاز ذکر شود تا افراد جامعه در انتخاب و مصرف این مایع حیاتی حساسیت بیشتری داشته باشند زیرا ممکن است برخی از آب های حتی معدنی، سالم نبوده و حاوی سموم و میکروب های مضر برای سلامت انسان باشند.

آب معدنی چیست؟

 

آب معدنی طبیعی دارای املاح خاص یا عناصر کمیاب خاصی است که از نزدیک ترین محل ممکن به سرچشمه آب و تحت شرایط بهداشتی بسیار خاص تهیه می شود و علاوه بر آن هیچ گونه فرآیند پالایش خاصی به غیر از پالایش فیزیکی نباید روی آن صورت گیرد.

 

انواع آب معدنی

 

اگرچه آب سه چهارم جهان را پوشانده و آسمان را با حالت گاز شکلش زیبا کرده، اما حقیقت این است که آب مناسب برای مصرف انسان در حال کم شدن است. ما باید در حفظ و نگهداری آن به مانند گنجی به نام زندگی تلاش کنیم.

با این حال، طبیعت نوع خاصی از آب را از اعماق زمین به ما عرضه میکند، آبی که با مواد معدنی زمین غنی شده و در سفرش به زیر زمین فیلتر و تصفیه شده.

آب معدنی، آبی از منابع معدنی است که شامل انواع مواد معدنی مثل ترکیبات نمک و سولفور می‌شود. آب معدنی ممکن است به علت وجود گازها اشباع شده (مثلا آب گازدار) باشد.

در دوران قدیم آب های معدنی در چشمه هایشان مورد استفاده قرار میگرفتند. که غالبا به این کار «آب سلامت » خوردن  یا «آب درمان کننده» می‌گفتند. در نهایت تمدن ها در اطراف این منابع شکل گرفت و مردم از آن ها بعنوان چشمه آب گرم، حمام یا چاه آب استفاده کردند. آب گرم و حمام برای درمان و تفریح استفاده میشد و آب چاه برای نوشیدن.

امروزه بسته بندی آب معدنی در چشمه برای مصرف توزیع شده بسیار رایج است. سفر به منابع آب معدنی برای دسترسی مستقیم به آب خیلی کم اتفاق می افتد و در موارد بسیاری به علت انحصاری بودن حقوق مالکیت تجاری ممکن نیست. در جهان بیش از سه هزار برند آب معدنی تجاری وجود دارد.

 

تفاوت آب معدنی با آب معدنی شده چیست؟

 

آب معدنی و معدنی‌شده شبیه به هم هستند اما یکسان نیستند.آب معدنی‌شده آبی است که از منابع آب نوشیدنی بدست آمده و به آن مواد معدنی افزوده شده، به این صورت که شاخصه های معدنی خود را به صورت مصنوعی بدست آورده. اما آب معدنی تفاوتش را از طریق فرآیندهای طبیعی بدست می آورد نه دخالت انسان.

 

 

انواع آب

 

آب معدنی طبیعی

آب معدنی طبیعی آبی است که مستقیما از منابع زیرزمینی محافظت شده از آلودگی ها گرفته شده باشد. با توجه به محتوای نمک های معدنی خاصش و مقادیر وابسته مشخص شده باشد. پایداری ترکیب ضمانت شده و ثبات گردشش تحت شرایطی که خلوص میکروبیولوژیکی اصلی و ترکیبات شیمیایی ضمانت میکندجمع آوری شده. به حدی محکم بسته بندی شده که مانع خروج محتویات شود.برای هر تغییری کاربرد ندارد (به جز موارد معدودی مثل کربناته سازی، حذف آهن یا منگنز) ممکن است اثرات دارویی داشته باشد.

 

 آب چشمه

 

آب هایی که منشاء دارند معمولا «آب چشمه» نامیده می‌شوند و آبی هستند که از یک منبع مشخص زیرزمینی یا گاهی اوقات سطحی می آیند. وارد چرخه عمومی آب نشده باشد. در محدوده آسیب پذیری محافظت می‌شوند تا مانع ورود آلودگی و کثافت شوند. همواره مصرف آن از منبع برای انسان مناسب است و اگر بسته بندی شود در آن شرایط باقی میماند. مورد اصلاح یا تغییر رفتاری به جز مواردی که در این استاندارد اجازه داده شده قرار نگرفته باشد.

 

آب تهیه شده

 

آب تهیه شده ممکن است  از هر منبع آبی (شامل آب شهری) به دست آید.در معرض هر تغییری که آب اصلی را به منظور تطبیق با ملزومات امنیتی شیمیایی، میکروبیولوژیکی و رادیولوژیکی اصلاح کند برای آب بسته بندی نشده قرار گرفته باشد.آب تهیه شده استانداردی برای کشورهای نوظهور است که که خلوص آب بیشترین اهمیت را دارد. با توجه به قانون گذاری آب را با برچسب «آب تصفیه شده» یا «آب آشامیدنی» برچسب میزنند.

 

تفاوت آب معدنی و آب آشامیدنی در چیست؟

 

بطری های آب موجود در بازار حاوی دو نوع آب آشامیدنی یا معدنی می باشند. طبق تعریف موسسه استاندارد آب آشامیدنی، آب گوارایی است که عوامل فیزیکی، شیمیایی و بیولوژیکی آن در حدی باشد که مصرف آن عارضه سوئی در کوتاه مدت و یا در بلند مدت در انسان ایجاد نکند.

آب معدنی محتوای املاح معدنی خاص و کمیاب می باشد. از منابع طبیعی مانند چشمه نقاط حفاری شده از سفره‌های آب زیرزمینی به دست می آید و کلیه اقدامات احتیاطی برای جلوگیری از هرگونه آلودگی یا تاثیرات خارجی روی کیفیت آن باید انجام گیرد. ترکیبات آن در فصول مختلف سال از ثبات نسبی برخوردار است. تحت شرایطی که ویژگی‌های آن تغییر نکند جمع آوری می شود. در نزدیک ترین محل ممکن به سرچشمه آب، تحت شرایط بهداشتی خاص، بسته بندی می شود.

هیچ‌گونه فرآیند پالایش، به جز جداسازی اجزاء ناپایدار مثل ترکیبات محتوی آهن، منگنز، سولفور و آرسنیک روی آب معدنی صورت نمی‌گیرد. جداسازی اجزای ناپایدار باید تحت شرایطی انجام شود که در میزان ترکیبات آب معدنی، تغییر اساسی ایجاد نشود.آب معدنی طبیعی باید در ظروف تمیز و غیر قابل نفوذ بسته بندی شود.

 

انواع چشمه های آب معدنی

 

چشمه های آب معدنی طبیعی براساس اینکه دارای چه مواد محلول و گاز های محلولی هستند به چند دسته تقسیم میشوند که در ذیل مطلب آمده است.

چشمه های آب معدنی گازدار

این گونه چشمه های آب معدنی که از دسته آب های عمقی به حساب می آیند و دارای گازهایی از جمله اکسیژن ، هیدروژن، ازت،آنیدرید کربنیک و متان و سولفوره وجود دارند وجود گازی مانند هیدروژن و بقیه آنها به دلیل آتشفشانی بودن این گونه چشمه ها می باشد ، چشمه های آب معدنی که هم در عمق زمین باشند و همچنین آتشفشانی باشند و دارای چنین گاز هایی باشند بسیار کمیاب هستند . و از مهم ترین منبع آب به حساب می آیند.

چشمه های آب معدنی درمانی

اینگونه چشمه های آب معدنی که دارای خواص شفا بخشی هستند و بسیاری از بیماری ها را از بین میبرند این بیماری ها از جمله میتواند درد مفاصل، بیماری های گوارشی، کم خونی و دیگر بیماری ها است که توسط آب این چشمه ها درمان میشود .

چشمه های آب معدنی آبگرم

این گونه چشمه های آب معدنی که در کو های آتشفشانی قرار دارند و دمای و مواد درمانی مجلول در خود را از مجاورت در کنار آتشفشان میگیرند به این نکته توجه داشته باشید که دمای اینگونه چشمه های آب معدنی در فصول مختلف متفاوت و متناسب میباشد ، اینگونه چشمه خواص درمانی زیادی دارد .

 

 

فواید نوشیدن آب معدنی

سالم ترین نوع آب بطری شده آب معدنی است و نوشیدن هر روزه این آب میتواند به شما کمک کند که تندرستیتان را بهبود بخشید.با نوشیدن آب معدنی  مواد معدنی ضروری بدن همچون آهن, کلسیم و منیزیم را تامین می کنید.آب معدنی حاوی موادی کاملا طبیعی و غیرنگهدارنده می باشدهمچنین بر خلاف آب شیر مواد شیمیایی اضافه نمی شود.

 

 

مزایای استفاده از آب معدنی

 

1-کاهش وزن

آب معدنی کالری و چربی ندارد.خیلی از مردمی که می خواهند وزن کم کنند فراموش می کنند که کالری هایی را که در غالب نوشیدنی های عمومی از قبیل لیموناد و آب میوه یافت می شود در نظر بگیرند غافل از اینکه این کالری ها هم کم کردن وزن را مشکل می کنند و هم نگهداری وزن ایده آل را!جالب است که برخی مطالعات نشان داده اند که در کاهش وزن حذف کالری از نوشیدنی ها موثر تر است تا حذف کالری از غذاها!در مصرف آب معدنی,شما در حالیکه کالری مورد هدفتان را تامین می کنید,آب مورد نیاز بدنتان را فراهم کرده و موجبات احساس تندستی بهتر داشتن را برای خودتان فراهم می آورید.

 


2-داشتن استخوانهایی سالم تر

معمولا خانمها پس از یائسگی دچار کمبود تراکم استخوان می شوند; با نوشیدن منظم آب معدنی می توان  این مشکل را کنترل کرد.مطالعات صورت گرفته نشان داده است که کلسیم یافت شده در آب معدنی تراکم استخوان را در وضعیتی معمولی نگاه می دارد و مانع از بروز بیماری های مرتبط با کمبود جرم و تراکم استخوان میشود.

 

3-پایین آوردن فشار خون

منیزیومی که در آب معدنی یافت میشود نقش مهمی در نگاهداری فشار خون در حد نرمال ایفا می کند.برخی مطالعات نشان داده که افراد مبتلا به فشار خون که روزانه یک لیتر آب معدنی نوشیده اند,در طی زمان موفق شده اند فشار خون خود را پایین بیاورند.
در این مطالعات آب معدنی مصرفی بیماران دارای منیزیوم قابل ملاحظه ای بود و به همین دلیل موفق شد فشار خون بیماران را کاهش دهد.

 

4-پایین بردن کلسترول LDL

کلسترول LDL کلسترول بد است و یکی از مهمترین عواملی است که موجب ناراحتی قلبی می شود.مردمی که بطور منظم آب معدنی مینوشند دارای مشکلات قلبی کمتری هستند که از پایین آمدن کلسترول LDLشان نشات می گیرد.علاوه بر این برخی از مواد معدنی که در آب معدنی یافت می شود و از جمله آن ها می توان به پتاسیم و منیزیوم اشاره کرد ,عملکرد قلب را بهبود می بخشند.

 

5-کمک به هضم غذا

 

آب معدنی منبع عمده ای از سولفات است که به هضم غذا کمک می کند.زیرا سولفات پانکراس را تحریک می کند تا آنزیم هایی همچون آمیلاز,پروتئاز و لیپاز را آزاد کند و این آنزیم ها به هضم مناسب غذا کمک می کنند.سولفات کم هضم غذا را با مشکل مواجه ساخته و موجب نفخ,یبوست و اسهال می شود.

 

6-حفظ عملکرد درست عضلات

 

آب معدنی غنی از منیزیوم به عضلات کمک می کند که نقش خود را به درستی ایفا نمایند.این امر به خاطر نقشی است که منیزیوم در انقباض و انبساط عضلات بازی می کند.این که چرا درد و گرفتگی عضلات نشانه هایی از کمبود منیزیوم هستند ,به همین خاطر است.

7-نگهداری تعادل الکترولیتی

 

الکترولیت ها نمک ها هستند(بیکربنات,کلرید, پتاسیم و سدیم)که با کمک به سلول ها که آب بدن را جذب کنند مانع از از دست رفتن آب بدن می شوند.از آنجا که آب معدنی منبع بزرگی از الکترولیت ها است,کسانی که بدنشان دچار عدم تعادل الکترولیت ها شده میتوانند با نوشیدن آب معدنی از دست دادن الکترولیت های بدنشان را جبران کنند.

 

8-کاهش خطر سنگ کلیه

 

ممانعت از تولید سنگ کلیه با نوشیدن آب زیاد میسر می شود و در این میان از بهترین توصیه ها نوشیدن آب معدنی است. معمولا مشکلات کلیه به علت سنگ کلیه اکسالات کلسیم دیده میشود اما با نوشیدن آب معدنی که کلسیم و منیزیوم مناسب دارد ,غلظت اکسالات کلسیم کاهش می یابد.مطالعات نشان داده که نوشیدن آب معدنی به میزان قابل قبولی خطر بروز سنگ کلیه اسید اوریک را کاهش می دهد.

 

9-داشتن پوستی بهتر

 

آب معدنی پوست را شادابتر می کند زیرا مقدار زیادی سیلیکا دارد که سلول های اسفنجی که در حد فاصل الیاف(fiber)کلاژن و الاستین یافت می شوند را قوی میسازد!ضمن اینکه باعث تاخیر در ایجاد چین و چروک پوست می شود.مصرف آب معدنی در رژیمهای زیبایی نیز به کمک آدمی می آید.یک راه خوب برای اینکار این است که صورتتان را تمیز کنید!سپس آن را بایک پنبه توپی که در آب معدنی خیسانیده شده مالش دهید!و کار را با مرطوب کننده تان به پایان برسانید!از طرف دیگر شما می توانید قبل از اضافه کردن لوسیون,آب معدنی را روی پد پنبه ایتان بریزید.اگر شما از محصولات زیبایی خانگی یا آرایش مرطوب استفاده می کنید, همیشه از آب معدنی به جای آب شیر استفاده کنید.از طرف دیگر شما می توانید در طول روز صورتتان را با آب معدنی اسپری کنید یا آن را به عنوان اسپری مو به کار بگیرید.

 

10-از بین برنده مواد زائد بدن

 

آب معدنی می تواند به همان خوبی که مواد سمی را پاک می کند,مواد زاید درون بدن را نیز جدا کرده و از بین ببرد.بعضی از آب های معدنی خواص درمانی دارند و میتوانند برخی از بیماری های مزمن را مداوا کرده و یا تحمل آن ها را آسان گردانند.آب های معدنی می توانند به تسکین درد و رنج ناشی از رماتیسم و ورم مفاصل به وسیله کاهش ورم و التهاب ماهیچه ها و مفاصل کمک کنند.

 

نکات کلیدی در استفاده از آب معدنی

 

1-در نظر گرفتن مقدار سدیم


برخی از برندهای آب های معدنی بطری شده مقادیر زیادی سدیم دارند.در این حال کسانی که فقط از آب های معدنی استفاده می کنند مقدار زیادی نمک در روز مصرف می کنند.نوشیدن آب معدنی زیاد می تواند به سلامتی افراد دارای فشار خون بالا آسیب برساند.به این دلیل یا باید مصرف آب معدنی را محدود کرد و یا از آب معدنیی استفاده نمود که سدیم کمی داشته باشد.


2-مصرف محدود آب معدنی در حین بارداری


خانم های باردار باید آب فراوان بنوشند تا بدنشان دچار کم آبی نشود.در هنگام بارداری باید مصرف آب معدنی را به گاه و بیگاه رسانید زیرا آب معدنی بطری شده می تواند نمک بالایی داشته باشد که هم فشار خون را افزایش می دهد و هم مشکلات دیگری را برای خانمهای باردار رقم میزند.


3-توجه به آب معدنی های گازدار


آب های معدنی گازدار آب هایی هستند که کربناته بوده و در بعضی چشمه ها یافت می شوند.آب معدنی های گازدار همچون سایر آب های معدنی برای بدن مفیدند.بعضی از آب های معدنی گاز ندارند و فرآیندهای گاز دار کردن انسان ساخت دی اکسید کربن را به آب های معدنی اضافه می کنند.در این آب های معدنی به تخریب میکروب ها که یا باکتری ها و یا ویروس ها و یا هردو هستند کمک می شود.

 

 

جالب است بدانید!

 

 توجه داشته باشید که تمام آبهای بسته بندی شده آب معدنی نیستند و به اشتباه در بین مردم رایج شده است.

 چند نکته در تهیه آب بسته بندی شده

در تهیه آب بسته بندی شده به خصوص در فصول تابستان و مواقع مسافرت باید به چند نکته توجه کنند. مردم کشور ما به تمام آب‌های بسته بندی شده، آب معدنی می‌گویند که طبق توضیحات داده شده این موضوع غلط است. حتی برخی مردم دلیل خرید آب بسته بندی شده را معدنی بودن آن می‌دانند و فکر می‌کنند که تمام آب‌های بسته بندی شده از دل کوه به دست آمده است.


بنابراین ابتدا مردم باید موقع خرید روی آب بسته بندی شده را با دقت مطالعه کنند تا اگر دنبال آب معدنی طبیعی هستند به اشتباه آب آشامیدنی که ممکن است حتی آب چاه باشد، خریداری نکنند. ثانیا حتما در موقع خرید آب بسته بندی درج نشانه‌های وزارت بهداشت و استاندارد ایران توجه کنند. لازم به یادآوری است که ممکن است برخی سودجویان آب‌های خارجی قاچاق را به فروش برسانند که مردم باید توجه کافی کنند چون ممکن است آب‌های بسته بندی شده قاچاق به دلیل اینکه آنالیزهای لازم را ندارند برای سلامتی آن ها مضر باشند.


فروشندگان سعی کنند به اندازه ظرفیت انبار خود آب خریداری کنند. زیرا مشاهده شده است برخی فروشندگان آب‌های بسته بندی شده را، به خصوص در فصل تابستان در معرض نور خورشید قرار می‌دهند که از نظر علمی کار صحیحی نیست و ممکن است ترکیبات خطرناکی از ظرف بسته بندی به درون آب نشت کند. مردم هم سعی کنند آب‌هایی را که مدتها مقابل نور خورشید قرار گرفته، خریداری نکنند.

 

محصولات شرکت خوش نوشان مشرق زمین

 

  1. آب قلیایی لوکساب
  2. آب آشامیدنی لایف لوکس

 

بهترین برند آب معدنی

 

شرکت خوش نوشان مشرق زمین، در منطقه خوش آب و هوای استان گلستان در دامنه کوه های البرز و نزدیک به ارتفاعات شاهکوه قرار گرفته است. آب مورد نیاز خود را از اعماق سفره های زیر زمینی تامین می نماید. قرار گرفتن شرکت در چنین منطقه بکر و کوهپایه ای باعث شده که محصول تولیدی با کیفیت بالا، حداقل نیترات و بدون نیتریت عرضه شود. شرکت خوش نوشان مشرق زمین، در منطقه خوش آب و هوای استان گلستان در دامنه کوه های البرز و نزدیک به ارتفاعات شاهکوه قرار گرفته است. آب مورد نیاز خود را از اعماق سفره های زیر زمینی تامین می نماید.
برای ارتباط با ما می توانید به آدرس سایت شرکت به نشانی
waterlife.ir  مراجعه کنید.